Co możemy stosować zamiast płynu do mycia podłóg?

  • Home
  • Dom
  • Co możemy stosować zamiast płynu do mycia podłóg?

Podłoga to element każdego wnętrza, który najbardziej narażony jest na różne zabrudzenia. Często kroczymy po niej w butach, nanosząc wiele brudu przyniesionego z zewnątrz. Praktycznie nieustannie upadają na nią rozmaite przedmioty – na czele z pożywieniem oraz innymi rzeczami, które mogą po sobie pozostawiać nieprzyjemne plamy.
    W związku z tym troska o właściwą pielęgnację podłogi jest niezwykle istotnym zadaniem. Jest to równocześnie o tyle skomplikowana rzecz, że podłogi wykonuje się z materiałów charakteryzujących się dość odmiennymi cechami. Praktycznie każdy z nich wymaga od nas trochę odmiennego traktowania, bo poszczególne środki czystości sprawdzają się tu całkowicie inaczej.

Zastępstwo dla środków do mycia podłóg

    W sklepach możemy obecnie znaleźć sporo produktów przeznaczonych do mycia podłóg. Często rzeczywiście są one bardzo skuteczne, tym bardziej, że poszczególne z nich są stworzone do mycia wybranych typów powierzchni. Musimy jednak pomyśleć o tym, czy ich systematyczne stosowanie rzeczywiście jest dobre.
    Tak samo jak większość innych środków czyszczących, również płyny do podłóg mają w swoim składzie wiele substancji chemicznych. Z jednej strony wpływa to na ich efektywność, ale jednocześnie sprawia, że ich regularne stosowanie nie jest korzystne dla naszego zdrowia. Tego typu środki bardzo szkodliwie wpływają także na nasze środowisko naturalne. Ich składniki trafiające do obiegu wody mogą przyczyniać się do jej zanieczyszczenia.
    Ponadto poszukiwanie alternatyw dla owych środków może mieć korzystny wpływ na nasz domowy budżet. Wielokrotnie przeznaczamy wiele pieniędzy na takie środki nie wiedząc, że w domu trzymamy sporo innych substancji, którymi także można skutecznie umyć podłogę.

Domowe metody mycia podłogi

    Istnieje sporo naturalnych substancji, które bardzo dobrze usuwają różne zabrudzenia z podłogi. Najpopularniejszą propozycją jest ocet. Jedną szklankę wody wystarczy wymieszać w mniej więcej pięciu litrach wody, aby zyskać świetny środek do czyszczenia. Dla lepszego zapachu można dodać do niego olejki eteryczne. Mamy wówczas szeroki wybór co do tego, czym będzie pachniała nasza podłoga.
    Kolejny tradycyjny sposób wymaga nieco większych nakładów czasu, ale jest niezwykle efektywny. Bez trudu możemy stworzyć substancję ze skórek owoców cytrusowych. W pierwszej kolejności do słoika wkładamy możliwe najwięcej skórek, najlepiej z cytryny, i wypełniamy wszystko octem. Do substancji możemy dodać ponadto niektóre zioła. Taki słoik trzeba odstawić na dość długi czas – najlepiej na trzy lub cztery tygodnie. Później otrzymujemy jednak skuteczny środek do mycia podłogi.

Inne środki chemiczne

    Jeśli nie korzystamy z naturalnych produktów, możemy przynajmniej spróbować zmniejszyć stosowanie w swoim gospodarstwie domowym zwykłych środków chemicznych. Wyjątkowo uniwersalnym produktem może być przykładowo płyn do mycia naczyń. Płyny tego typu są tworzone {w taki sposób|tak|, aby potrafiły sprawnie radzić sobie z tłustymi plamami. Sprawdza się to dobrze nie tylko w przypadku naczyń, ale także materiałów podłogowych. Ponadto nie trzeba używać go wiele. Całkowicie wystarczą dwie łyżki zwykłego płynu na całe wiadro wody, aby uzyskać wysoką wydajność. Coś takiego zagwarantuje nam spore oszczędności i równocześnie sprawi, że będziemy używali znacznie mniej środków chemicznych.

Tags: