Co jest bardziej opłacalne, proszek do prania czy płyn?

  • Home
  • Czystość
  • Co jest bardziej opłacalne, proszek do prania czy płyn?

Co jest bardziej opłacalne, proszek do prania czy płyn?

Pranie to jedna z podstawowych prac domowych, które każdy człowiek wykonuje systematycznie. Tylko dzięki temu nasze ubrania zachowują świeżość i czystość. Chodzenie w zużytych ubraniach, które nie są prane regularnie, nie jest szczególnie estetyczne i bardzo negatywnie wpływa na nasz wizerunek w oczach pozostałych ludzi. Na szczęście przy współczesnych produktach dokładne pranie odzieży jest łatwe i wygodne. Bardzo ważne jest jednak kupienie najlepszych środków do prania.
Wybór na rynku w tej kwestii jest obecnie bardzo duży. Oprócz standardowych proszków do prania kupimy inne rodzaje produktów, które idealnie sprawdzają się w wybranych warunkach. Wśród podstawowych z nich wymienić musimy płyny do prania. Sporo ludzi zastanawia się, czy mogą one stanowić alternatywę dla tradycyjnych proszków. Wszystko jest jednak uzależnione od naszych potrzeb oraz metod prania. Warto bliżej poznać owe produkty i zastanowić się, które będą lepsze w naszej sytuacji.

Proszek do prania – słabe i mocne strony

Proszek do prania to najpowszechniej stosowane rozwiązanie w tej dziedzinie. Produkty te są dostępne w sklepach od bardzo długiego czasu, gdyż w komercyjnej sprzedaży wprowadzony został ponad sto lat temu. Przez ten czas przeszły one oczywiście spore zmiany. Dzięki niezmiennie rosnącej popularności producenci systematycznie pracują nad ich udoskonalaniem i dodawaniem do nich składników, które pozwalają na jeszcze dokładniejsze pranie. Istotną zaletą proszków do prania jest fakt, że są one niezwykle dokładne. Dobry proszek wchłania się w strukturę materiału, dzięki czemu jest w stanie usuwać nawet najbardziej uparte plamy. Pomimo faktu, że konkurencja dla proszków bez przerwy rośnie i coraz więcej ludzi przerzuca się na inne środki, to jednak wciąż całkowicie panują one w tej branży. Powoduje to, że ich wybór na półkach sklepowych jest najszerszy. Naturalnie, proszki mają kilka wad. Przede wszystkim ich stosowanie wymaga nieustannego czyszczenia wybranych elementów pralki – głównie szuflady do podawania środków piorących. Nie jest to wprawdzie duży problem, ale na dłuższą metę może się to stać lekko irytujące. Niezwykle istotne jest rzecz jasna podawanie właściwej ilości proszku, zgodnie z zaleceniami producenta. Proszki do prania dużo słabiej sprawdzają się w przypadku krótkiego prania. Produkty te muszą mieć trochę czasu na całkowite rozpuszczenie się. W przeciwnym wypadku ich grudki będą osadzać się na odzieży, powodując potrzebę następnego prania.

Płyny do prania

Płyny do prania to duża konkurencja dla proszków, która rośnie w siłę każdego roku. Ich znaczną zaletą jest wydajność. Stosunkowo mała ilość tego typu produktu jest wystarczająca do zrobienia sporego prania. Badania wykazują, że ze wszystkich dostępnych aktualnie produktów piorących to właśnie one zapewniają najniższą statystyczną cenę za wykonanie jednego prania. Ulegają one rozpuszczeniu w wodzie dużo szybciej niż proszki, więc idealnie sprawdzają się podczas szybkiego prania. Nie istnieje przy nich ryzyko pozostawiania plam na odzieży, bowiem ulegają rozpuszczeniu niemalże natychmiastowo. Istotną zaletą płynów do prania jest także ich spory wybór. W sklepach znajdziemy obecnie różne płyny przeznaczone właściwie do każdego typu tkanin. Zapewne jedyną ich wadą jest to, że trochę gorzej od tradycyjnych proszków radzą sobie one z upartymi plamami, które wymagają dostania się głębiej w materiał.

Tags: