Apollo i Król Midas

Apollo był synem Dzeusa i Latony, urodził się na wyspie Delos wśród łabędzi, które cudnie śpiewały podczas jego narodzin, a jałowa ziemia wyspy z wdzięczności zazieleniła się cudowną roślinnością. Apollo był najpiękniejszym z bogów, patronował wróżbom i wyroczniom oraz wieszczów, poetów i śpiewaków. Sam był wielkim artystą, cudownie grał na cytrze i śpiewał.

Kiedyś chciał się z nim zmierzyć pewien człowiek Marsjan, który był niezrównanym wśród ludzi artystą. Apollo stanął z nim w szranki i wszyscy (prawie)ogłosili go zwycięzcą w tym pojedynku., Ale to boskiemu nie wystarczyło…zabił pokonanego człowieka a płacz po nim był tak wielki, że z łez rozpaczających utworzyła się rzeka, którą nazwaną jego imieniem. Jedynym, który głosował przeciwko Apollowi był król Midas; Apollo zemścił się na nim i dał mu ośle uszy…król ukrywał swoją hańbę i nikt o tym nie wiedział oprócz jego golibrody, a temu zapowiedział, że czeka go śmierć, jeśli komuś wygada…fryzjer bardzo obawiał się śmierci, ale tajemnica tak strasznie mu ciążyła, że bał się, że nie wytrzyma i w końcu komuś wygada, więc znalazł sposób: udał się nad morze.

Zrobił dołek i schyliwszy się krzyknął, że król Midas ma ośle uszy, następnie zakopał jamkę i zadowolony wrócił do swoich zajęć. Ale na miejscu tego dołka wyrosły trzciny i przy najmniejszym powiewie wiatru wiadomość o uszach króla niosła się po całym świecie…

Tags: