10 błędów, które popełniasz podczas prania

Pranie to czynność, która towarzyszy nam niemal codziennie. Mało kto jednak wie, że większość z nas popełnia kilka poważnych błędów, które wpływają na jakość pranych materiałów oraz skracają życie tkanin. W tym tekście poznasz 10 najczęstszych błędów, które być może towarzyszą Ci podczas prania.

1.      Nie sortujesz prania

Bardzo często popełniany błąd. Sortowanie prania ma bardzo duże znaczenie, jeśli chodzi o długie życie Twoich tkanin. Pamiętaj, żeby podzielić ubrania zgodnie z ich kolorem, rodzajem materiału oraz tym, w jakich warunkach mogą być prane.

2.      Przeładowujesz pralkę

Zbyt dużo rzeczy wrzuconych do bębna pralki nadmiernie go obciążają i mogą w dłuższej perspektywie doprowadzić do awarii. Ile więc ubrań należy włożyć do pralki? Najlepszą metodą jest sprawdzenie, czy cała dłoń mieści się w przestrzeni pomiędzy górą bębna a ubraniami.

3.      Nie zasuwasz zamków błyskawicznych

Bardzo często popełniany błąd polegający na praniu rzeczy z rozpiętymi suwakami. Takie praktyki mogą uszkodzić urządzenie oraz inne ubrania znajdujące się w pralce. Przed rozpoczęciem prania pamiętaj więc, by koniecznie zasunąć wszystkie zamki błyskawiczne.

4.      Nie rozpinasz koszul z guzikami

W tym wypadku sytuacja jest bardzo podobna do tej z suwakami. Przed rozpoczęcie prania rozepnij wszystkie guziki, ponieważ w innym wypadku mogą zostać wyrwane podczas czyszczenia.

5.      Nie dbasz o delikatne tkaniny

Niektóre tkaniny potrzebują o wiele delikatniejszego traktowania, niż inne. Jeśli pierzesz bieliznę, to wkładaj ją do specjalnych siateczek, które chronią np. koronki przed zniszczeniem i zaciągnięciem.

6.      Marnujesz energię

Do niedawna mówiono, że pomiędzy praniami powinna być zachowana przerwa, żeby urządzenie miało czas na odpoczynek. We współczesnych pralkach takie praktyki nie są potrzebne, a nawet lepiej dla pralki, gdy dużo pracuje. Każde następnie pranie pozwala na korzystanie z energii wytworzonej w poprzednim programie, co znacznie wpływa na zmniejszenie poboru energii elektrycznej.

7.      Źle pierzesz koce i poduszki

Podczas prania tak dużych elementów w pralce zbiera się piana, która może zalegać w urządzaniu i wpływać na przyszłe prania. Dlatego bardzo ważne jest, żeby prać koce i poduszki w kilku cyklach. Dzięki temu pozbędziesz się nadmiernej piany.

8.      Jesteś niecierpliwy

Nie wszystkie plamy można wywabić od razu. Nad niektórymi trzeba popracować poprzez moczenie przez kilka godzin, a nawet dni. Pamiętaj, by nie trzeć za mocno w miejscu zabrudzenia, ponieważ możesz doprowadzić do wyblaknięcia.

9.      Nie dbasz o pralkę

Pralka, jak każde urządzenie, potrzebuje odpowiedniej konserwacji oraz regularnego czyszczenia. Po każdym praniu przetrzyj szufladę na detergenty oraz uszczelki przy drzwiczkach. Raz na jakiś czas skorzystaj również ze specjalnego płynu do czyszczenia pralek.

10. Nie zwracasz uwagi na używany środek piorący

Wbrew pozorom to najważniejszy aspekt. Nawet najlepsza pralka nie poradzi sobie z zabrudzeniami, gdy wlejesz do niej byle jaki środek. Zwracaj uwagę, na to co kupujesz i wybieraj produkty, które gwarantują najlepszą jakość. Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w chemię z importu ze względu na jej lepsze właściwości czyszczące.

Tags: